Co będzie modne w urządzaniu wnętrz i architekturze w rozpoczynającym się roku? Jakie zmiany przyniesie nowy sezon? Przed Wami 5 dominujących trendów, na które warto zwrócić uwagę w tym roku!

Nowy Rok zazwyczaj przynosi ze sobą nowe trendy. Jest to szczególnie widoczne w przypadku branży odzieżowej, jednak aranżacja wnętrz jest także podatna na nowe rozwiązania oraz mody. Co przyniesie nowy sezon, który się właśnie rozpoczyna? Na jakie dodatki i trendy warto zwrócić uwagę? Przed Wami kilka propozycji.

Styl śródziemnomorski

Styl śródziemnomorski na stałe zagościł w naszych sercach i w przyszłym roku bez wątpienia będzie nadal na topie. Jego cechą charakterystyczną są kolory morza i ziemi, a także duże pokoje oraz okna. Co bardzo ważne przestrzeń użytkowa w budynkach zaprojektowanych w tym stylu jest taka sama na parterze jak i na pierwszym piętrze. Proste ściany dają możliwość wykonania dużych przeszkleń, otwarcia się na tarasy, balkony czy okna narożne, które są bardzo popularne.

Natomiast wnętrza urządzone w stylu śródziemnomorskim emanują przytulnym klimatem. Dominują w nich naturalne kolory ziemi czy morza, takie jak: ciepła ochra, pomarańcze, zielenie, niebieskości, żółcie, beże oraz brązy. Na pewno nie znajdziemy w nich ciemnych barw, czy mocnych intensywnych akcentów. Takie wnętrza powinny przywodzić na myśl klimat krajów wchodzących w skład basenu Morza Śródziemnego.

 

Więcej światła we wnętrzach – duże przeszklenia

Kiedy mówimy o krajach śródziemnomorskich, takich jak Włochy, Monako czy Grecja, na myśl przychodzi nam słońce! Klimat panujący w Polsce niestety nie dostarcza nam aż tak wiele promieni słonecznych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też stale poszukujemy rozwiązań w architekturze oraz wystroju wnętrz, które pomogą nam rozwiązać ten problem. Światło i przestrzeń to trendy w urządzaniu wnętrz, które bez wątpienia będą dominować w roku 2017. Nic dziwnego – wielkoformatowe przeszklenia od podłogi aż po sam sufit są bardzo efektowne. Montaż takich okien pozwoli nam zatrzeć granice między wnętrzem a przestrzenią wokół domu. Dlatego też takie rozwiązania wykorzystuje się zazwyczaj w salonie z widokiem na piękny ogród.

 

Funkcjonalność na pierwszym miejscu

Podczas budowy domu  w 2017 roku nadal najbardziej istotnym dla nas aspektem będzie funkcjonalność budynku. Chcemy prostych rozwiązań, które zarazem sprawdzą się podczas użytkowania. Ważną kwestią, na którą zwracamy uwagę jest osłona przed warunkami atmosferycznymi, czyli wiatrem, deszczem czy śniegiem. Widoczny trend to także upraszczanie brył, minimalizm jest coraz bardziej popularny. Na pewno można też zauważyć, że ludzie coraz częściej szukają wysokiej jakości rozwiązań i produktów. Inwestujemy w droższe, ale energooszczędne technologie, np. okna energooszczędne, co zwraca nam się w kolejnych latach. W budynkach stosowane są rozwiązania, które pozwalają obniżyć rachunki. Dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniej izolacji, która zapobiega ucieczce ciepła przez nieszczelne drzwi, okna czy nieocieplone ściany.

Kolor sezonu – antracyt

We wnętrzach modnym kolorem będzie antracyt. Ta brawa doskonale współgra z wieloma innymi odcieniami, co umożliwia stworzenie ciekawych aranżacji. Zanim jednak zaczniemy urządzać pokój warto sprawdzić jaki klimat uzyskamy poprzez poszczególne zestawienia. Antracyt idealnie sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i w dodatkach. Bardzo popularne będą także okna w tym kolorze.

Akcent może zmienić wszystko

Jeden z najgorętszych trendów, który wcale nie musi kosztować fortuny, to piękne i gustowne dodatki. W tym sezonie chodzi o akcenty – mogą to być zarówno piękne zasłony, marmurowa lampa, gustowne świece czy wzorzyste poduszki. Bardzo praktyczne rozwiązania, a do tego szykowne. Dodatki to prosty sposób na odmianę każdego wnętrza! Warto pomyśleć o rozwiązaniach w najmodniejszym kolorze sezonu.